Szkody Łowieckie 2018

Nowy wzór zgłaszania szkody.

files/szkody łowieckie/zgoszenie_szkody.pdf

 

ZMIANA GONI ZMIANY

Komu przysługują odszkodowania? Rolnikowi, na gruntach którego zwierzęta łowne wyrządziły szkody na obszarach wchodzących w skład obwodów łowieckich oraz na terenach położonych poza nimi. Zgodnie z przepisami obwody łowieckie wydzierżawiane są kołom łowieckim Polskiego Związku Łowieckiego (PZŁ) lub decyzją Ministra Środowiska przekazywane w zarząd ośrodkom hodowli zwierzyny. W przypadku wystąpienia szkód w uprawach i płodach rolnych wyrządzonych przez dziki, łosie, jelenie, daniele i sarny oraz na skutek wykonywania polowania, zobowiązany do ich wynagradzania jest dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego. Natomiast Skarb Państwa odpowiada za szkody wyrządzone przez ww. gatunki zwierząt łownych na obszarach niewchodzących w skład obwodów łowieckich. W imieniu Skarbu Państwa odszkodowania wypłacane są przez właściwy terytorialnie zarząd województwa. W odniesieniu do zwierząt łownych objętych całoroczną ochroną (obecnie łoś) szacowanie szkód i wypłacanie odszkodowań na terenie obwodów łowieckich leśnych prowadzi Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, natomiast na terenie obwodów łowieckich polnych i na obszarach niewchodzących w skład obwodów łowieckich odszkodowania wypłaca zarząd województwa. Szczegółowy tryb szacowania szkód łowieckich reguluje rozporządzenie Ministra Środowiska z 8 marca 2010 r. (Dz. U. Nr 45, poz. 272).

 

 

Szanowni Państwo

W niniejszej zakładce znajdują się wzory pism na podstawie których, można ubiegać się o odszkodowanie z tytułu szkód wyrządzonych przez dzikie zwierzęta w uprawach rolnych.

Zgłaszanie szkód odbywa się poprzez listowne (list polecony) zawiadomienie Koła Łowieckiego o zaistniałym fakcie.

Zgłoszenia należy wysyłać na adres:

 

Wiesław Barszcz
Jaślany 381
39-332 Tuszów Narodowy

 

 

Poniżej rozporządzenie ministra w sprawie szacowania szkód łowieckich oraz  kilka pomocnych wzorów pism administracyjnych: